production

A’DAN Z’YE “DÖVME” SANATI

A’DAN Z’YE “DÖVME” SANATI

DÖVME 

Elektriği ve ısıyı yüksek düzeyde ileten, kendine özgü parlaklığıyla endüstrinin ana malzemesi kabul edilen ve kolay şekillenebilme özelliğiyle günümüzde kullandığımız birçok ürünün muhtevasına dâhil olan metalin, en önemli işlenme aşaması olan dövme (forging), uzmanlık gerektiren bir alan olarak karşımıza çıkar.

Metali, lokalize (belirli bir noktaya) basınç uygulayarak şekillendirme anlamına gelen dövme işlemi, kalıp ve çekiç gibi gereçler yardımıyla gerçekleştirilir.

Pres yöntemiyle de gerçekleştirilen dövme, hem metale hayat veren bir işlem, hem de metalin kullanımına dönük biçimlenmesini sağlayan bir yoldur.


DÖVMENİN TARİHİ

Endüstriyel amaçlarla gerçekleştirilen dövme işleminin tarihi için 40 asır geriye gitmek gerekir.

 4 bin yılı aşkın süredir metale vuruş ve basınçlarla şekil veren eller, onlarca ürünü dövme işlemi vasıtasıyla kullanıma kazandırmıştır.

Lidyalıların tarih sahnesine sunduğu para, dövme işleminin neticesinde hayatımıza girdi. Gün geçtikçe daha çok sınai malzemede dövme işleminin izleri görülmeye başlandı. 

Makine ve inşaat sektörünün gediklisi olan civatalar,  otomotiv sanayisinin en önemli aktörlerinden dişliler, uygarlık geliştikçe daha da teknolojik forma bürünen el aletleri, perçinler, çubuklar, taşıt parçaları…

 Her birinin endüstriyel kullanıma kazandırılmasını sağlayan bir ustalıktır “dövme” işlemi…


DÖVME İŞLEMLERİ

Sıcak ve soğuk olmak üzere iki farklı ısı türünde gerçekleştirilen dövme işlemlerinde kullanım amaçları öne çıkar. Yüksek mukavemet yoluyla şekillenen metal parçaları; ezme, uzatma,
eğme ve basma gibi eylemler vasıtasıyla şekillenir.

Sıcak dövme işleminde daha kolay şekil alma ve daha az kuvvet ön plandadır. İri parçalar için çok daha uygun bir seçenek olan sıcak dövmenin aksine, soğuk dövmede ise ufak ve orta boy parçalar şekillendirilir.
Şekillenmesi sıcak dövme işlemine göre daha zorlu olduğundan, soğuk dövmede görece yumuşak malzemeye ihtiyaç duyulur.


DÖVME NEDEN GEREKLİDİR?

Yüksek mukavemet ve tokluk için dövme elzem bir işlemdir. Döküm malzemede bulunan kusurlu nokta ve bölgeler, dövme işlemi ile kaybolmakta ve metal, kusursuzluğa adım adım yaklaşmaktadır.
Gaz boşluklarının ortadan kaybolduğu malzeme homojen hale geldikçe dövme işleminde amaca daha da yakınlaşılmış olunur.

Dövme, endüstri ve sektörler için biçilmiş kaftan olarak nitelendirilen metalin kullanıcıların arzu ettiği formuna bürünmesi için titizlikle yapılması gereken bir işlemdir.

Dövme işlemi, malzemenin çöpe gitme oranını azaltır ve tasarrufa kapı açar. Fire payının sıfıra yakın olduğu dövme işlemi, parçaların daha rafine
hale gelmesine fırsat sunar.

Dövme işleminde, kare veya yuvarlak olsun, dövülen parçalar işlenir ve akabinde ısıl işlemden geçirilerek süreç ilerletilir.


DÖVME VE ENDÜSTRİ 4.0

 

Piyasaların beklentilerinin değişmesi, yeni nesil üretim döneminde artık akıllı ve işçinin yükünü azaltan uygulamaların yaygınlaşmasıyla dövme teknolojilerinde de güncelleme yaşanmıştır.

Dövmecilik endüstrisi, üretime robotların dâhil olmasıyla yepyeni bir döneme girmiştir. Daha esnek, daha verimli, daha şeffaf, daha hassas, üretim
süreçlerini planlama konusunda daha başarılı ve daha geniş teknolojik imkânlar ışığında gerçekleştirilen dövme işlemleriyle bu endüstriyel safha
çağın gereklerine uyarak modernize olmuştur.

Müşteri ihtiyaçlarına karşılık verebilme noktasında Endüstri 4.0 ile birlikte dövme işleminin kusursuzluğu ve hassasiyeti de artış göstermiştir.

Kamyon, treyler ve otobüs gibi ağır vasıtalar için fren kaliperi tamir takımları üreticisi TTT-Auto, parçalarınızı deneyimli ekibiyle titiz bir kalite kontrolden geçirir. Manyetik çatlak, sertlik, yapı ve 3D CMM ölçüm ile ilgili kontrol ve ölçüm gerçekleştiren cihazlara sahip olan TTT-Auto, çeliğe ve alüminyuma
profesyonel dokunuşlarla estetik
kazandırmaktadır.

Otomotiv sanayisi için fren ve süspansiyon parçalarını maharetli bir biçimde döven TTT-Auto, http://www.ttt-forging.com/ sitesinde kalitesini gözler önüne sermektedir.
 

ALL ORIGINAL NUMBERS, MARKS AND MODELS FROM MANUFACTURERS LISTED IN THIS WEBSITE ARE FOR COMPARISON PURPOSES ONLY.
Follow us Facebook Instagram Linkedin Twitter Youtube
To stay up to date on what's new.
www.ttt-auto.com
Copyright © TTT-auto Caliper Repair Kits | Turkey